Druki i Aktywne Formularze do pobrania:

PITy 2013 Program

Najlepsza darmowa aplikacja do rozliczeń podatkowych

 

Składka na ubezpieczenie zdrowotne w programie PIT 2012

ubezpieczenie zdrowotne rozliczanie ilustracjaKażda osoba pracująca w oparciu o umowę o pracę, przygotowując rozliczenie roczne za 2012r. ma prawo do odliczenia składek zdrowotnych pobieranych co miesiąc przez pracodawcę.

Przy okazji corocznego rozliczania się z fiskusem, poza naszymi dochodami osiąganymi w danym roku kalendarzowym, mamy też możliwość odliczenia wielu ulg z różnych tytułów, jak również darowizn (przeczytaj: jak rozliczyć darowiznę). Ulga mieszkaniowa, rehabilitacyjna, internetowa, czy ulga prorodzinna, to tylko część z ulg, jakie możesz rozliczyć w formularzu pit 2012 (przeczytaj: obowiązujące limity ulg). Przy okazji odliczeniu podlega też ubezpieczenie zdrowotne.

Jeśli szukasz sposobu na szybkie, a przede wszystkim prawidłowe rozliczenie formularza podatkowego, warto skorzystać z niezawodnej pomocy, jaką jest program PIT 2012. Ta sprawdzona, całkowicie bezpieczna aplikacja komputerowa pozwoli Ci zaoszczędzić czas, który normalnie traciłbyś na stanie w przeraźliwie długich kolejkach w Urzędzie Skarbowym, bądź na poczcie starając się wysłać swój pit 2012 listem poleconym. Program PITy 2012 daje Ci też szansę na zaoszczędzenie pieniędzy, które corocznie przekazujesz znajomej księgowej, czy koleżance, która rozlicza Twoje rozliczenie roczne 2012.

Jaki jest wymiar składki zdrowotnej?

Pobierana co miesiąc z naszego wynagrodzenia składka na ubezpieczenie zdrowotne wynosi 9% podstawy, jednak odliczeniu w rozliczeniu rocznym pit 2012 podlega jedynie 7,75% podstawy. Jeśli zastanawiasz się, w jaki sposób masz dokonać obliczeń składki zdrowotnej, nic się nie martw. W momencie otrzymania od pracodawcy formularza podatkowego PIT-11, w jego części E, w pozycji 77 znajdziesz wyliczoną już składkę ubezpieczenia zdrowotnego wynoszącej 7,75% podstawy. Wystarczy zatem tylko przepisać kwotę z rubryki 77 do naszego rozliczenia rocznego. W przypadku PITu 37 kwotę składki zdrowotnej wpisujemy w części F (gdyż składkę zdrowotną odlicza się od podatku, nie zaś od dochodu), w pozycję 108, a w przypadku małżonka w pozycję 109.

W przypadku druku PIT-36 składkę zdrowotną wpisujemy w części I zeznania, w pozycji 174, dla małżonka w pozycji 175.

Składka zdrowotna a kilka źródeł dochodów

Warto wiedzieć, że w przypadku, kiedy otrzymujemy dochody z kilku źródeł, wraz z każdym z nich pobierane są składki na poczet ubezpieczenia zdrowotnego. Co ważne, każdą z tych składek możesz odliczyć od podatku.

Ubezpieczenie zdrowotne a przedsiębiorca

Również i przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą może od podatku odliczyć składkę zdrowotną. Podobnie jak w przypadku osób fizycznych, składka ta wynosi 7,75%. Odliczeniu nie mogą jednak podlegać ubezpieczenia zdrowotne pobierane dla pracowników zatrudnionych przez przedsiębiorcę. Natomiast jak najbardziej przysługuje mu prawo do odliczenia składek zdrowotnych płaconych na poczet osób współpracujących z nim. Będą to: dzieci przedsiębiorcy (nie tylko własne, ale i dzieci małżonka, jak i przysposobione), jego małżonek, rodzice pod warunkiem, że wraz z przedsiębiorcą prowadzą wspólne gospodarstwo.

Z tytułu odliczeń na poczet składki zdrowotnej skorzystać mogą przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym (obowiązującym jest wówczas PIT-36L), ryczałtem od przychodów ewidencjonowanym (druk PIT-28), na zasadach ogólnych (wówczas należy rozliczyć się na druku PIT-36), a także przedsiębiorcy rozliczający się na podstawie karty podatkowej (PIT-16).

Niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną zatrudnioną na umowę o pracę, czy też przedsiębiorcą, program pit 2012 może pomóc Ci w szybkim, sprawnym rozliczeniu się z fiskusem. Nawet, jeśli nie jesteś geniuszem komputerowym i masz tylko minimalne pojęcie o obsłudze komputera, nic się nie martw. Ta aplikacja komputerowa jest tak stworzona, abyś bez problemu stworzył swoje rozliczenie roczne. Jest nie tylko prosta, ale też przejrzysta. W przypadku pytań i wątpliwości, program wyświetla Ci szczegółowe wyjaśnienia i informacje na temat poszczególnych zagadnień związanych z tematem pitów.